Text: Skolavslutning Malmö

Skolavslutningen 2024 – Malmö – Bildspecial!

Oh boy – nu tar vi lov!

Vad har låtarna Oh boy, vilket vackert väder och Sommaren är kort gemensamt? Båda sjöngs under allmän kurs avslutning i fredags. Och tvärtemot väderprognosernas regnlöfte – och till allas lycka – blev det en dag fylld av sol och värme.

Utmärkelser för hög närvaro, för sociala skills och för kunskapstörst delades ut, läraren Robin som går i pension höll tal och avtackades. Och däremellan en massa musik. Förutom den klassiska studentsången sjöng vi Peps Persson och Tomas Ledins sommarlåtar. Studenterna i sina vita mössor fick blommor, presenter och lyckönskningar. Nu väntar ledighet eller jobb för våra deltagare som går kvar och vidare studier eller jobb för dem som slutar.

Glad sommar!

Text: Skolavslutning Malmö

Skolavslutningen 2024 – Malmö – Bildspecial!

Skip to content