Utbilda dig till socialpedagog!

Vill du gå en utbildning som gör skillnad i människors liv? Vill du dessutom gå en utbildning med mycket goda anställningsmöjligheter?
Då är vår nya socialpedagogutbildning på Östra Grevie folkhögskola något för dig – Bara 15 min från Malmö med tåg!

Utbildningsledaren Cilla Dahl-Andersson har 15 års erfarenhet av att arbeta på olika Socialpedagogutbildningar och har ett ytterst gott rykte som lärare:

”Cilla ser och känner det där extra som inte går att läsa sig till i böcker.
Hon är en trygghet och sprider en känsla av tillhörighet och att vi alla är bra på vårt eget vis. Att få ha Cilla som lärare är något jag skulle önska att alla skulle få. Hon väcker och stärker ens självkänsla på ett magiskt vis. Hon visar ett engagemang och även egen sårbarhet som gör att man själv vågar öppna sig. Jag är tacksam för hennes tid och omtänksamhet.”
/Martina Göransson – Tidigare kursdeltagare

Som socialpedagog arbetar du med att förbättra livssituationen för människor i alla åldrar. Du arbetar aktivt och professionellt med enskilda individer och grupper och deltar i olika former av förändrings- och behandlingsarbete.

Du hittar mer info om utbildningen här.

Sök NU och gör skillnad på riktigt ❤️

Utbilda dig till socialpedagog!

Skip to content