Månadens boktips!

Vi har alltid bott på slottet
Författare: Shirley Jackson

Skräck utan monster och demoner eller plötsligt nedfallande vassa objekt – ingen attack, inget blod. Bara det läskigaste av allt: ett litet antal människor instängda i ett mycket gammalt hus, på flykt undan en hotfull omvärld. Människor som vill berätta historien med egna ord från början till slut, hur mycket den versionen än skevar med resten av mänsklighetens uppfattning om hur saker är. I glappet mellan deras hjärnor, som kunde varit våra, och den yttre verkligheten ligger den verkliga skräcken.

En gång var de sju i familjen Blackwood. Men en dödlig dos arsenik fann vägen till familjens sockerskål. Den enda som undvek sockret till bären var äldsta systern Constance…

»Ett mästerverk av gotisk spänning.« Joyce Carol Oates

TIPS! Kom och prata om boken på ÖG:s bokklubb!
Första träffen 1a oktober kl 15.30 i Biblioteket, anmäl dig till Ulla.

Månadens boktips!

Skip to content