Efter sin utbildning släppte Daniel Svensson mobilspelet Growth Spurt
Efter två år och sidådär en 200 timmar, parallellt med utbildningen VKLD, Virtuell kompositör och ljuddesigner, på Östra Grevie folkhögskola, släpptes spelet på App Store. Growth Spurt, ett gratis spel på temat rötter som redan har blivit nedladdat drygt 200 gånger och som blev nominerad till bästa mobilspel i Swedish Game Awards 2024.
Det började med ett game jam, dvs ett gäng spelintresserade samlades för att skapa ett spel över en helg. Bakom eventet stod Torsten Hansen och Game Habitat, en spelutvecklingsorganisation som jobbar för att främja spelmarknaden i Malmö. Daniel Svensson berättar att gruppen fick temat rötter och satte i gång och spåna idéer.
– Det är en utmaning att göra ett spel på så kort tid och det blir inte perfekt, målet är att det ska funka. Man ska ha en idé och det ska vara kul. Vi kom fram till ett pusselspel där ett träds rötter ska nå ner till vattnet och försöka undvika stenar på vägen.
Daniel har gjort en låt och majoriteten av ljudet i spelet, men det mesta av tiden har ägnats åt att starta företag, prova spel och att sitta i en massa möten. De var sex personer i gruppen och en valde att inte fortsätta arbeta med spelet efter helgen. Sedan tillkom konstnären Hanna Agenius, som har gjort konsten till spelet.
– När vi blev klara var bara grunden satt, det var fult, men det funkade. Vi tänkte att det finns potential och eftersom det är ett lodrätt spel funkar det på mobilen.
Alla arbetade med spelet vid sidan om studier och jobb och Daniel poängterar hur mycket nytta han hade av kunskaperna han fått via sin utbildning på VKLD på Östra Grevie folkhögskola. Daniel gick först en liknande utbildning på Framnäs folkhögskola som öppnade upp ögonen för att jobba med ljud. När Daniel får frågan om hur det var att gå på VKLD utbrister han:
– Underbart! Alla lärare är superkompetenta. Jag hade ingen aning om att det var möjligt att lära sig så mycket under två år. Jag gick från att veta ganska lite till att kunna jobba inom spel eller filmbranschen med ljud.
Growth Spurt släpptes i juli, några månader efter skolavslutningen och har laddats ner drygt 200 gånger sedan dess. Kanske inte så mycket med spelbranschens mått mätt, men med tanke på att de inte har haft någon budget känner de sig ändå nöjda. För Daniel blev spelet mest en erfarenhet och något att addera till sin portfolio och drömmen om att få jobba som ljuddesigner på ett spelföretag.
– Det ska vara kul. Om vi skulle tjäna pengar på det har vi lovat att skänka en del av förtjänsten till att plantera träd.
Daniels tips till dig som är pepp på att göra egna spel:
”Hitta kompisar som också vill göra ett spel, gärna genom game jam’s! Det är enklare och roligare att göra ett fullständigt spel om man kan täcka upp varandras kunskapsluckor och enklare att stötta varandra hela vägen till release, annars kan det nog vara lätt att man fastnar vid något problem och ger upp. Sen är det en sjuk mängd kunskap man behöver lära sig för att göra ett spel. Är man fler kan man dela på den bördan och man får lite press på sig själv att fortsätta jobba.
Även om det är mycket jobb så börja med en gång! Ladda ner Unreal eller Unity och kolla på några youtubevideos, de är gratis! Börja litet och dela in projekten i mindre delar/mål, som att få fotsteg att funka eller låta, sen hopp osv, eller vad som känns roligast. Följ din kreativitet, när man skapar det själv kan man göra precis vad man vill! Lär dig nu så blir det enklare sen när du har tur med timing och träffar en grupp du trivs med eller ett projekt som intresserar dig.
Ta de chanser du får. Man vet aldrig vad det leder till i framtiden.”
Text: Viola Sten
Foto: Viola Sten, samt Daniel Svenssons egna bilder