LAJA – den sista avslutande föreläsningen i serien Kollektiva processer
LAJA produktion är ett klimatkonstnärs-kollektiv baserat i Malmö. LAJA består av Lena Ignestam. Ann Engqvist, Johanna Norrbo och Anna Bokström. Vi är konstnärer, journalister, aktivister och fotografer. Vi kommer dela med oss av vår process, metod och visa olika projekt. Vi kommer dessutom ha en kort workshop.
LAJA har sedan 2018 arbetat tillsammans genom aktivism, journalistik, konst, fredlig civil olydnad, humor och allvar, bland annat i Nätverket för Konst och klimat. Genom att vi jobbar mot ett gemensamt mål med andra aktivister och konstnärer har vi mött generositet där vi fått ta del av andras kunnande.
Att arbeta kollektivt har varit ett arbetssätt som har gjort att vi inte behövt manifestera oss själva som individer utan istället kunnat använda våra kompetenser i det kollektiva skapandet.
LAJA tror på konsten och satiren som ett språk för förståelse av vad det innebär att vara människa i en eskalerande klimatkris och ett döende ekosystem. Paradoxalt är humor ett sätt att bli tagna på allvar. För att tackla farhågorna inför framtiden har vi provat olika förhållningssätt och kommit fram till att humorn är det sätt där vi kan nå fram. De flesta av oss skulle hellre vara i våra ateljéer och jobba. Men klimatfrågan är så avgörande, den är så omfattande och så djupt mänsklig att den får de mer intrikata konstproblemen att blekna.
När? Onsdag den 4/12 kl 13.30
Var? Alma
Grafisk form: Axel Pihl