Östra Grevie folkhögskola sprang blodomloppet!

Det ytterst välklädda ”Team Östra Grevie” deltog i Blodomloppet i år igen! Iklädda vackra lila t-shirts med vår logotyp, väckte vi förstås uppmärksamhet.

Blodomloppets syfte är att uppmärksamma och manifestera behovet av blodgivning samt att främja en hälsosam livsstil.

🩸💨

Östra Grevies personalteam uppmärksammades redan vid startlinjen av kommentatorn:

Alla från Östra Grevie – upp med handen” ✋

Sedan frågade han om det fanns folk från andra folkhögskolor. Han berättade att han själv har gått på Skurups eminenta folkhögskola. Varpå han avrundade med följande uttalande i högtalarsystemet: ”ALLA SKA GÅ PÅ FOLKHÖGSKOLA NÅGON GÅNG I LIVET!

Vi håller självklart med 💜

Hur loppet gick för Östra Grevie? Ja jo.. det viktigaste är väl att delta? 😬

(Skojar! Det gick jättebra!)

Östra Grevie folkhögskola sprang blodomloppet!

Info

Blodomloppet är en årlig löpartävling i Sverige som uppmärksammar blodgivning och främjar hälsa. Tävlingen grundades 1993 i Stockholm och Göteborg och har sedan dess vuxit till att omfatta flera orter runt om i landet.

Läs mer på deras hemsida!

Skip to content