Bli lärarassistent!

Läs på Sveriges ledande lärarassistentutbildning och få nödvändiga kunskaper för att göra en insats i skolan.

Vi har öppnat ansökan till vår uppskattade och omtyckta lärarassistentutbildning.

Sök nu och börja i augusti!

Två terminers heltidsstudier med 10 veckors praktik förbereder dig för ett roligt och utmanande jobb i skolans värld – med mycket goda anställningsmöjligheter!

Östra Grevie folkhögskolas lärarassistentutbildning var när den startade 2016 en av de första utbildningarna i sitt slag i Sverige. Idag utbildas många lärarassistenter, men med vår erfarenhet och vårt fokus på det sociala samspelet i skolan, elevers förutsättningar för lärande och inte minst skolans värdegrund och uppdrag är vi fortfarande en ledande lärarassistentutbildning i landet.

Välkommen med din ansökan 💜

Lär mer om utbildningen här

Bli lärarassistent!

Skip to content