Årets tygkasse 2023!

Visste du att våra nya kursdeltagare får tygkassar varje år? I år är kassarna dessutom screentryckta av två tidigare stjärnor från Konstgrafiklinjen! Hela 650 st tygpåsar har tryckts upp förhand – i våra lokaler i Östra Grevie! 😮

De två proffsen som anlitats för uppdraget ifråga är inga mindre än Nora och Inka, som gick ut från Konstgrafiklinjen i somras 💪 TACK! 💜
I bild syns även Inkas supergulliga hund Isa, som lydigt ställde upp på vår fotografering i Folkets park, Malmö.

– Inka! Berätta, vad var roligast och vad var svårast med att trycka 650 tygkassar för hand?

– Roligast var att få hänga i kära screenverkstaden! Det svåraste var nog när det uppstod hinder mitt i ett flow, och man behövde lösa det. Fel med tryck och så vidare. Men det är bara del av processen!

Inka jobbar nu på Malmö Printing, där hon får fortsätta utveckla sina tryckskills.

 

Årets tygkasse 2023!

Årets kasse

Årets kasse är en tradition som började redan 2014. Tygkassarna har nya färger varje år, så ser du en person med en lila påse (till exempel) så kan du gissa – att det där antagligen är en alumni som började på skolan 2016.

Är du ny kursdeltagare på Östra Grevie Folkhögskola, ska du alltså ha mottagit kasse från oss! Annars – ta dig ett snack med din lärare 😏

 

Skip to content