Skola och texten vårdbiträde

Ny utbildning – Vårdbiträde!

Nu kör vi igång en helt ny Vård- och omsorgsutbildning i Östra Grevie – med intag redan hösten 2023! ✨✨✨

Vill du arbeta med och för människor i ett av de mest efterfrågade yrkena inom vårdsektorn? Vill du dessutom utbilda dig på en av Sveriges största folkhögskolor där utbildningen utgörs av såväl teori som praktik? Då är Östra Grevies vårdbiträdeutbildning en bra start för dig!

Det finns en hög efterfrågan på kunnig utbildad personal inom Vård och omsorg. Det känns därför roligt att vi har möjlighet att utveckla vårt utbud, och komplettera vår 2-åriga Undersköterskeutbildning i Östra Grevie, och vår kortare kurs Allmän kurs – Vård och Omsorg med denna ettårig utbildning till Vårdbiträde.

Dessutom – med våra oerhört uppskattade lärare Ola och Malin i spetsen!

Ansökan stänger 4 juni inför hösten, så in och sök redan idag!

LÄS MER: Vårdbiträde

Sagt om vår andra Vård och omsorg-utbildning Undersköterska:

“Toppen utbildning i underbar miljö. Härlig lärare och personal på skolan. Lugn studiemiljö, lagom studietakt.” – Anneli

“Otroligt fantastiska lärare som är jordnära och gör varje individ sedd. Mycket lärorik utbildning rekommenderas starkt. Uppskattas även att skolan ligger i en så fin natur.” – Natacha

Skola och texten vårdbiträde

Ny utbildning – Vårdbiträde!

Skip to content