17/3 – Vernissage – Fjärma oss

Fjärma oss – Fotografisk konstutställning

Välkommen på vernissage med årskurs 2 från fotografilinjen på Östra Grevie folkhögskola 💜

”Fjärma oss handlar om distansen vi har till verkligheten, att förflytta sig från en riktning bort ifrån något eller någon annan. I relationer till varandras verk ser vi detta men också en strävan efter närhet och familjärt umgänge, ett grävande i det förflutna från samtidens perspektiv. Fragment som brusas bort i ekots hastighet, arkiverande minnesluckor som öppnas upp, vi försöker återkoppla våra tankar i en inre dragkamp mot en svunnen tid.”

Länk till facebook-evenemanget.

 

När? 

Vernissage fredag den 17 mars, kl 

17:00 – 21:00

Övriga öppettider: 

Lördag 12:00 – 16:00

Söndag 12:00 – 16:00

Var?

Galleri REDAN

Amiralsgatan 9, Malmö

 

Medverkande:

Sara Berntsson
Linus Öhrn
Martin Gleerup
Hugo Aldén
Maximilian O ́Riordan
Felix Arvidsson
Alexandra Sjödin

 

Utställningspostern är skapad av:

Hugo Aldén och Felix Arvidsson, efter ett foto taget av Felix.

Välkomna! 💜📷

17/3 – Vernissage – Fjärma oss

Skip to content