Konst & Designs samarbete med Öppna Malmö Vision 2050

Har ni hört om det otroligt spännande initiativet och samarbetet kallat Öppna Malmö Vision 2050? Projektet startade hösten 2022 och pågår till början av nästa år.

”Öppna Malmö Vision 2050 är ett initiativ taget av Malmö stad. Det samlar unga i staden för att skapa och visualisera nya visioner om ett framtida Malmö där alla kan bo och leva som jämlikar – fritt från segregation, rasism och diskriminering.

Vi matas dagligen med dystopiska framtidsscenarier och det är svårt att föreställa sig hur vi skulle kunna vända den negativa utvecklingen. Därför är det inte konstigt att många unga ser dystert på framtiden.

Men det går att hitta alternativa lösningar på framtidens utmaningar – om vi tillåter oss att utvidga vår fantasi och börja tänka på nya sätt.

Med kulturen som inspiration och redskap har ett antal visioner om framtidens Malmö arbetats fram av unga i Malmö. Dessa har tolkats konstnärligt av konst- och designelever från Östra Grevie Folkhögskola och slutresultatet i form av en utställning kommer att synas runt om i staden.”

Bläddra bland bilderna för att se ett axplock av bidrag från våra proffsiga kursdeltagare från våra Konst & Design-utbildningar 🤩

Men det finns mer att se och uppleva än bilderna i det här inlägget, så se till att göra ett besök på någon av nedanstående platser.

Här kan du ta del av Öppna Malmö Vision 2050:

22 november 2022 – 28 februari 2023, Malmö Live Konserthus, Kubenfoajén

28 november 2022 – 4 januari 2023, Stadshuset

28 november 2022 – 10 januari 2023, Malmö Stadsbibliotek

28 november 2022 – 4 december 2023, Clearchanel, Eurosize

28 november 2022 – tillsvidare, Clearchanel, Busskurer

29 november 2022 – 27 januari 2023, STUDIO

30 november 2022 – 30 januari 2023, Malmö universitet, Niagara

30 november 2022 – 30 januari 2023, Malmö universitet, Orkanen

1 mars 2023 – tillsvidare, Malmö Live Konserthus, entréplan

Konst & Designs samarbete med Öppna Malmö Vision 2050

Samarbeten

Projektledare Karin Karlsson, Öppna Malmö

Producent / curator Nina Warnolf, Öppna Malmö

Processledare Henrik Johansson, Emerging Earth

Copy David Birde, Birde & Frankel

Sociala medier Roba Kadhem, Malmö stad

Filmare Caroline Romanowski

Visualiseringar Östra Grevie Folkhögskola

Samarbetspart Mötesplats Social Innovation vid Malmö universitet

Workshopsdeltagare Bastian Anvelid Uller, Moheb Atai, Claudia Backholm, Malva Brandt, Alma Dzafic Ferhatovic, Samuel Erlandsson, Elis Hodzic, Anna Jantoft, Hassan Karam, Mira Kelber, Idun Andersson Lindblad, Alexander Lindell, Timbe Liveröd, Maya Mbog Rosén, Selma Modéer Wiking, Ninna Rydahl, Riley Schultz, Elvira Staaf, Love Ström, Hawraman Tawfiq Jaffar, Emma Wästfelt, Nora Zolotov

Skip to content