Mellan drömmar – Affisch
Mellan drömmar – Affisch

27-29 maj – Konst och designs slututställning: Mellan drömmar

Välkommen till tvåorna på Östra Grevie Folkhögskolas avgångsutställning på STPLN. Kom och njut av konst och gott tilltugg!

Ut och upp ur sömnen hittar vi varje morgon till en kropp, ett jag, någonting att göra. Upplevelser, åtaganden och möten avlöser varandra. Tillbaks bakom drömmens ridå uppstår för en kort stund en lucka, till en tillvaro med andra spelregler, minnen av framtiden och det kollektivt undermedvetna. I vardagens struktur och krav uppstår dilemmat om att hålla visionerna tillbaka eller öppna sinnet för att släppa ut bilderna. Genom cyklerna mellan dröm och vakenhet tar vi nästa steg.
Vernissage:
Fredag 27/5: kl 18:00-22:00
Övriga öppettider:
Lördag 28/5: 11:00 – 16:00
Söndag 29/5: 11:00 -16:00

 

Adress: Stapelbäddsgatan 3, Malmö

FACEBOOK-EVENT

EVENTETS INSTAGRAM

 

 

Mellan drömmar – Affisch

27-29 maj – Konst och designs slututställning: Mellan drömmar

Skip to content