Bild på Valle Westesson
Text: Öppna föreläsningar med Valle Westesso – Komiker, författare, regissör, mångsysslare – Onsdag 14/4 2021 13:30

Onsdagsföreläsning på Zoom – Valle Westesson

>>> VALLE WESTESSON ONS 14/4 13:30 <<<

 

På onsdag får vi besök av Valle Westesson – en mångsysslare i kulturens tjänst. Det här blir troligtvis sista föreläsningen för den här terminen. Missa inte!

 

”TÄNK EFTER EFTER! BYGG UTAN RITNING! SKAPA FÖR SKAPANDETS SKULL !

 

Dessa tre paroller utgör fundamentet i generalisten Valle Westessons livsfilosofi. De har också tagit honom till spännande platser, roliga möten och en del kniviga situationer. På vägen har han skaffat sig titlar som författare, hotelldirektör, programledare, guldsmed, komiker och skeppare. I denna föreläsning berättar han bland annat om varför det är bättre att starta ett företag med iver och en brinnande lust, än med eftertanke och en vattentät idé. Han förklarar också varför det är bättre att berätta högt om sina projekt för andra, än att hålla dem hemliga på papper i byrålådor. Föreläsningen fokuserar på det positiva i människans skaparkraft och innehåller allt från personliga erfarenheter till generella tips. Allt med en dos av humor och självdistans.”

Som tidigare, skriv ditt namn och klass i chatten vid incheckningen 13:30. Mycket välkomna!

https://us02web.zoom.us/j/83136819259?pwd=LzIzT2pBQldSWjBhemxvcEdWOHdkZz09

Text: Öppna föreläsningar med Valle Westesso – Komiker, författare, regissör, mångsysslare – Onsdag 14/4 2021 13:30

Onsdagsföreläsning på Zoom – Valle Westesson

Skip to content