Textil konst av elev
Text: Öppna föreläsningar – Jessica Johannesson – Textil konst – Onsdag 7/4 2021 13:30

Onsdagsföreläsning på Zoom – JESSICA JOHANNESSON

>>> JESSICA JOHANNESSON ONS 7/4 13:30 <<<

Onsdagen sjunde april får eleverna på Konst & design besök av Jessica Johannesson som är verksam som konstnär i Göteborg. Hon bygger textila skulpturer med hjälp av en teknik som gör det möjligt att forma och skulptera med tråden.

 

Med hennes egna ord:

 

”I min konst bygger tråden historier och verken kretsar kring skörhet, sårbarhet, dissociation, rum och kropp. Jag undersöker allmänmänskliga tillstånd och försöker ge dem form och struktur. Mycket i de färdiga verken, men även i min arbetsprocess, handlar om kontroll och avsaknaden av kontroll.”

 

 

 

Skriv ditt namn och klass i chatten vid incheckningen 13:30. Mycket välkomna!

 

Text: Öppna föreläsningar – Jessica Johannesson – Textil konst – Onsdag 7/4 2021 13:30

Onsdagsföreläsning på Zoom – JESSICA JOHANNESSON

Skip to content