EXIT – Digital konstutställning

Som vanligt går Konst och design-klassernas avgångsdeltagare ihop och ordnar en gemensam avgångsutställning.
I år är den digital! 

Östra Grevie folkhögskolas avgångsutställning blir i år digital! 

I vårt digitala galleri kommer ni att kunna ta del av verk skapade av deltagare som går andra året på folkhögskolans linjer Fria förberedande konstlinjenGrafisk design – Visuell kommunikation och Ny mediaTextilKonstgrafik och förstaårsdeltagare på linjen Fotografi 

Till slututställningen finns även en katalog som är tryckt med risograph och som beskriver varje utställares arbete lite mer ingående med en tillhörande bild. Denna kommer att komma till försäljning i Malmö Konsthalls bokhandel!  

 

 

EXIT – Digital konstutställning

Affisch till Musikteaters föreställning
Redan Dags

Utbildningar med öppen ansökan – just nu!

Sök nu och försäkra dig om en plats inför vårterminen 2023

Skip to content