Konst & Designs Berlin-utställning

Konststuderanden från Östra Grevie folkhögskola invigde i oktober Berlin-utställningen i skolans nya utställningslokal på Kopparbergsgatan i Malmö. En månad innan hade deltagarna besökt den tyska huvudstaden under en klassresa för att bl.a. bekanta sig med Berlin Art Week och för att låta sig inspireras av lokal konst och arkitektur.

Utställningslokalen är belägen i de lokaler där folkhögskolan bedriver sina sfi-kurser och etableringskurser. Vi vill på detta sätt försöka skapa en mer naturlig mötesplats för våra olika studerandegrupper utan att de respektive studerandegrupperna ska känna att de kommer på besök i varandras verksamheter. Här arbetar de i samma miljö men med olika saker och möts över kaffe, frågor med mera. Vi tycker att det känns lite nyskapande och roligt. Nedan ses ett axplock av bilder från ett rundvisning på Konst & Designs Berlin-utställning.

 

Konst & Designs Berlin-utställning

Skip to content