PRESS RELEASE: Nytt lärcentra i Malmö

Vi har glädjen att informera om att nu finns Östra Grevie folkhögskola lokaliserad på tre ställen i Skåne. Vi har på grund av högt söktryck utvidgat vår verksamhet i Malmö och har nu öppnat upp ytterligare ett nytt lärcentra på Kopparbergsgatan 2A i Malmö. Dessa nya totalrenoverade  kvadratmeter på “Kopparbergsgatan” möjliggör inte endast utökade verksamhetsmöjligheter utan öppnar även upp för fler deltagare vilket känns jätteroligt. I bästa av världar hoppas vi också att vår flytt kan ge området runt Kopparbergsgatan och Lantmannagatan ett ”nytt” lyft. Sommaren 2018 kommer vi att arbeta aktivt med att även utvändigt göra vår verksamhet tydligare, och lättare att hitta, för allmänheten.

Precis som en längre utbildning – som kräver motivation, styrka och tålamod – känner vi, att vi nu påbörjat en spännande process när arbetet med vår nya filial på Kopparbergsgatan fortsätter. Frågar man våra deltagare så verkar de, dela vår uppfattning om att det är härligt med att se en ny filial växa fram. Nedan bifogas några bilder av hur de nya lokalerna ser ut när de används i vardagen. Varmt välkomna att besöka oss på besök Kopparbergsatan 2A i Malmö.

Vill du förbättra dina kunskaper i svenska, eller gå en av våra andra utbildningar? Sök nu!

Fakta om utbildningarna i Malmö

Utbildningar

  • Grundskolenivå
  • Gymnasienivå
  • Vårdförberedande
  • SFI
  • SMF

Besöksadress

Kopparbergsgatan 2A, 214 44 Malmö

 

 

PRESS RELEASE: Nytt lärcentra i Malmö

Skip to content