OTYG: Textil konst – textila samarbeten

Fria förberedande konstlinjen (FFK) samt Textil konst och design från Östra Grevie folkhögskola har under hösten i ett samarbetsprojekt arbetat undersökande genom att prova på nya material och tekniker, experimenterat och utforskat nya uttryck. Besök utställningen på Galleri 21 i Malmö mellan den 8.-10. december. Närmare besöksinformation hittas längst ned i inlägget.

Textila undertexter var sommarens utställning på Malmö Konstmuseum, en utställning som tog avstamp i 1960-talets textila frigörelse i Sverige. Bland utställande konstnärer kunde man bla se Johanna Friedman, tidigare elev hos oss här på Östra Grevie folkhögskola, Grafiken 2005/06, Textil konst och design 2006/07. FFK och Textil inledde läsåret med att se utställningen på Malmö museer. Under höstterminen har sedan gemensamma och praktiska workshops varvats med föreläsningar på temat textil konst. Redovisning och resultatet av deltagarnas undersökande arbete kommer att visas i form av en utställning på Galleri 21 i december.

Förhandsvisning fredag 8 december kl 18-21
Vernissage lördag 9 december lö 12-16
Finissage söndag 10 december kl 12-16

Adress: Galleri 21, Rådmansgatan 5 i Malmö, www.galleri21.com

Utställande elever (FFK):
Alma Edvall Bons, Ebba Lindberg, Morgan Owain Edwards, Eira Westrin, Elin Aspeklev, Ellen Vikström, Ellinor Åslund, Herman Sivard, Linh Tran, Lisa Horn, Mathias Nilsson, Max Rydell, Miriam Serghini Idrissi, Märta Hansson, Selma Carlsson, Yasmina Karli Malmsten, Yrsa Pettersson
Utställande elever (TEXTIL):
Elias Dahl, Evelina Unéus Mattsson, Freja Hansson, Jacob Carlsson, Jennie Karlsson, Josefine Lidén, Julia Meijer, Truls Heijkenskjöld

 

OTYG: Textil konst – textila samarbeten

Skip to content