Epilog – Avgångsutställning 2017

Vi är avgångselever från Konst och Design på Östra Grevie Folkhögskola och detta är vår slututställning. Under vår tvååriga utbildning lär vi oss att se, analysera och bearbeta konst och design som blir redskap för att bli yrkesverksamma konstnärer och designers.

 

Våra uttryck skiljer sig brett mellan avdelningar men även inom dem, där våra verk ofta blir genreöverskridande och fria i relation till respektive inriktningar. I våra processer och uttryck finner vi en mångfald med tankar kring samhällsfrågor, identitet, konsthantverk, materialundersökningar, experiment med färg och form mm.

 

Vi hittar varandra på den lilla ytan som är vår skola, där vi inspireras och accepteras av varandra. Där vi utmanas att hitta oss själva och vår personliga stil inom vårt kreativa område.

Detta är vår epilog.

 

 

Vernissage:

19/5 18 – 22

Öppettider:

20/5 & 21/5 12 – 16

 

Plats:

STPLN

Stapelbäddsgatan 3

Busshållplats Kockums

 

Epilog – Avgångsutställning 2017

Skip to content