8-10/5 – FUSION – Textiltvåornas avgångsutställning

Avgångsdeltagarna från Textil Konst & Designs tvååriga utbildning.

Östra Grevie folkhögskola är en av landets äldsta och största folkhögskolor med en tradition av utbildningar med tyngdpunkten på konstnärliga inriktningar. Många av Textiltryck Malmös anslutna konstnärer har fått sin konstnärliga grund på Östra Grevie Folkhögskola.

Lärare på Textil konst och design är Ulrika Thune och Josabet Werkmäster, båda verksamma konstnärer och medlemmar i Textiltryck Malmö.

8-10/5 – FUSION – Textiltvåornas avgångsutställning

Avgångsklassen på Textil konst och design på Östra Grevie folkhögskola bjuder in till utställning på galleri Textilkoll!

fus·ion [fɵˈɧuːn] subst. – samman­smältning; förening av skilda delar till en enhet. Trådar korsas, knyts och vävs samman. Tyg trycks, färgas och byggs upp. Färger och material blandas, möts och förändras i nya kombinationer.

Välkomna till en utställning – en fusion av arbeten – från våra två år på Textil konst och design på Östra Grevie folkhögskola.

Öppettider:
Onsdag 8/5 kl 18-21 – vernissage
Lördag 9/5 kl 12-16

Söndag 10/5 kl 12-16

Plats:
Textilkoll, Korsgatan 6, Malmö

Deltagare: Anna Stoltze Callmer, Amanda Cederberg, Elin Henriksson-Svärd, Vanessa Boateng.
Direktlänk till Facebook-evenemanget.

Fler nyheter från Konst & design och Textil

Utbildningar med öppen ansökan – just nu!

Längd
1-3 års studier
Ort
Landskrona
Ort
Landskrona
Längd
1-2 år
Ort
Landskrona
Ort
Östra Grevie
Längd
2-3 terminer
Ort
Östra Grevie
Längd
2-6 terminer
Ort
Östra Grevie

Här kan du läsa om alla våra utbildningar

Här kan du läsa hur ansökan går till