Musikteaterklassen spexar på trappan

Sök till Musikteater!

Ta chansen och sök till en av Sveriges ledande folkhögskoleutbildningar inom musikteater 💜

Musikteaterutbildningen har funnits på Östra Grevie folkhögskola sedan 2015. Här lägger vi stort fokus på att lära sig skapa en berättelse, du får verktygen att kunna driva en berättelse oavsett om du sjunger eller talar.

Vi drivs av tanken att artisteri är ett yrke, och att det är något man kan påverka och utveckla. Därför är arbetet med ditt självförtroende och din självkänsla, att våga stå för det man gör på scen, centralt på vår utbildning.

Efter utbildningen hos oss går många av våra kursdeltagare vidare till högre utbildning, eller arbete, inom sång och teater.

Läs mer om utbildningen och om hur du ansöker här!

Musikteaterklassen spexar på trappan

Sök till Musikteater!

Skip to content