Virtuell Kompositör – Pinball Festival 5/12

Kursdeltagarna från Virtuell kompositör och ljuddesign hade under 8-veckor individuellt fått ljudsätta ett digitalt flipperspel (gjort av deras lärare Niklas Ström) – Något de stolt demonstrerande på skolan, för alla som kunde tänkas vara intresserade 🤩

Det kändes som om kursdeltagarna hade byggt en tidsmaskin, som skickade en tillbaka till tidigt 90-tal. Till en tid då flipperspel på hemdatorer var populära substitut till äkta vara och svenska speltillverkaren Digital Illusions var nr 1!

Vid en miss skrek jag ut en svordom i ren frustration, till omgivningens stora nöje 🤬 😅 Jag glömde helt bort var jag var, vilket är ett gott betyg.

Samtliga hade gjort ett gediget jobb med att återskapa ljudbilden hos ett äkta flipperspel.

Men är flipperspel verkligen något som intresserar folk idag?

Vid slutet av demonstrationen var där FULLT med folk som flockades vid datorerna. Med andra ord finns där uppenbarligen ett intresse av att ta sig en åktur i tidsmaskinen.

Tack för nostalgitrippen, Virtuell kompositör och ljuddesign 💜

Virtuell Kompositör – Pinball Festival 5/12

Skip to content