Fotolinjen på Östra Grevie folkhögskola fyller 30 år!

Vår eminenta Fotoutbildning fyller 30 år och kommer 2024 firas med en alumni-utställning med tidigare kursdeltagare 🥳 📷

Fotoläraren Anna Nordquist Andersson har ordet:

”Vi är glada och stolta över att skolan har utbildat fotografer i tre decennier och vi vill förstås fira vår roll som plantskola för unga konstfotografer som vill vidare till högre utbildning.

Vår utbildning fortsätter att växa med ett ökande antal sökande varje år. Med anledning av vårt jubileum har vi blivit inbjudna av Landskrona Foto att delta med en Alumniutställning – What´s Past is Prologue” under Fotobiennalen 2024.

Där kommer vi att ställa ut några av Fotografis tidigare kursdeltagare.

När Gunther Raud startade fotolinjen på 90-talet var den inriktad på analogt fotografi och mörkrum. Sen tog Jenny Nordquist och Martin Magntorn vid och 2017 började jag som huvudlärare och 2019 började Nils Bergendal som min kollega. Idag är vi en konstnärlig utbildning med inriktning på fotografi”

Läs mer om Landskrona Fotofestival 2024 här

På bilden: Fotolärarna Anna Nordquist Andersson och Nils Bergendal.

Fotot är taget av kursdeltagaren: Hugo Mugerwa Klockars

Fotolinjen på Östra Grevie folkhögskola fyller 30 år!

Skip to content