Föreläsning 10 oktober

10 okt – Röster i rörelse

Mellan klan och stat

10 oktober, kl. 18.00, Östra Grevie folkhögskola 

– Bara ca 15 min med tåg från Malmö!

Föreläsning av Per Brinkemo. Öppet för alla. 

 

“I Sverige är vi “marinerade i staten”. Vi tar det sociala skyddsnätet för givet och har lärt oss navigera mellan de olika myndigheterna. Dessutom litar vi på våra myndigheter. När staten inte fungerar eller går att lita på måste du i stället förlita dig på dina släktingar, klanen. Klansamhället är den dominerande sociala organisationen i en stor del av världen, då många av de som kommer till Sverige i dag kommer från dessa områden är det viktigt att vi förstår hur klansamhället fungerar för att kunna förstå vår omvärld, vårt samhälle och förbättra integrationsprocessen. ”

Per är journalist för tidningar och djuplodande TV, arbetat för Somaliland på Rosengård och skrivit boken Mellan klan och stat. Röster i rörelse – vägra förenkla! Tillsammans möts vi och engagerar oss i komplexa frågor.

Föreläsning 10 oktober

10 okt – Röster i rörelse

Röster i rörelse

Röster i rörelse är en serie samtalsevenemang på sex skånska folkhögskolor i samarbete med ABF. Teman och talare är valda utifrån en vilja att ge vidgade och varierade perspektiv på samtiden.

@hyllieparkfolkhogskola
@ostragrevie_folkhogskola
@skurups_folkhogskola
@malmofhsk
@glokala
@osterlensfhsk
@abfmalmo
@abf_skane

Skip to content