Antagningen sker efter bedömning av arbetsprover. Arbetsprover som ej följer nedanstående anvisningar kommer inte att bedömas.

Ansökan görs digitalt som en pdf i format A3. När du gör dina arbetsprover, arbeta med de tekniker du känner dig hemma i. Du får gärna utmana dig själv både i teknik och tanke. Det viktiga är att du har kul och testar dina gränser.

Sida 1 och 2
Gör ett bokomslag.
Gör ett omslag på din favoritbok. Det kan vara den älsklingsbok du läste som barn, en nobelprisvinnare eller den senaste faktaboken. Du väljer.
Presentera ditt bokomslag med skisser. Skriv ner dina tankar kring din tolkning av bokomslaget och varför du valde just den boken. Omslaget gör du i valfri teknik. Använd de tekniker du känner dig hemma i. Det kan vara t.ex. teckning, illustration, digital teknik, foto, montage, etc.

Sida 3 och 4

En berättelse
Gestalta i fri teknik en egen berättelse på temat ”Drömmar”.
Det kan vara t.ex. en fiktiv berättelse, en sann berättelse,
eller en tolkning av någon annan berättelse. Valfri teknik.

Sidan 5 och 6

Eget arbete/Portfolioarbete

En portfolio är en samling bilder som visar dina arbeten inom ett specifikt område. Visa ett urval av dina bilder inom design-, grafisk design och/eller konstområdet (eller annat konstnärligt uttryck). Visa gärna din bredd, ta gärna med tidigare erfarenheter inom design- och konstområdet. Det kan t.ex. vara färdiga arbeten/verk, illustrationer,skisser, foton, filmer (via länk), bilder från utställningar etc.

Skriv ett personligt brev (max ett A4), där du beskriver din bakgrund, dina tidigare erfarenheter av kreativt/konstnärligt arbete, ev. utbildningar och varför du söker till Grafisk Design – Visuell kommunikation på Östra Grevie folkhögskola.

Anvisningar för din ansökan

Följande handlingar ska alltid bifogas i din ansökan:

  • Personligt brev (max ett A4)
  • Personbevis från Skattemyndigheten
  • Betyg
  • Arbetsprover

OBS! Sista ansökningsdag 18 maj 2018 (ansökningstiden är nu stängd)

 

Ansök här och bifoga dina arbetsprover. Du laddar upp dina arbetsprover i din digitala ansökan.