Antagningen sker efter bedömning av arbetsprover. Arbetsprover som ej följer nedanstående anvisningar kommer inte att bedömas. Ansökan görs digitalt som en Pdf i format A3. Låt inte din Pdf vara större än ca 7 mb

 1. Gör ett bokomslag.
  Om du skulle skriva en bok, vilken bok skulle du skriva? Vad skulle boken ha för titel och innehåll? Är det ett spännande rymdäventyr med väsen från yttre rymden? Eller kanske en barnbok full av lustiga bilder? Kanske drömmer du om att skriva en faktabok med ett starkt politiskt budskap? Eller en kokbok innehållande dina favoritrecept?

Du väljer fritt. Gör ett bokomslag där du står som författare.
Hitta på en titel på din bok och gestalta ett omslag med en fram- och baksida på boken.
Skriv en kort förklaring om vad boken handlar om (max en A4).
Presentera ditt omslag tillsammans med dina idéer, tankar och dina skisser på 2 sidor i din Pdf.
Du arbetar med valfria tekniker. Formatet på bokomslaget är fritt.

 1. Gör en filmposter.
  Det finns alltid någon biofilm som stannat kvar som en favorit, en film som berört en extra eller gjort en glad och full av inspiration.
  Gestalta en filmposter på en sådan favoritfilm.

Skriv en kort text om varför just denna film är en av dina favoriter.

Du arbetar med valfria tekniker.

Presentera din filmposter med dina skisser och tankar på max 2 sidor i din Pdf.

 1. Eget arbete.
  Välj ut exempel på konst-, design-, och eller andra tekniker som du gjort tidigare eller arbetar med just nu. Skriv kort om dina arbeten, om dina tankar och inspirationer. Presentera på 2 sidor i din Pdf.

 När du gör dina arbetsprover, arbeta med de tekniker du känner dig hemma i. Du får gärna utmana dig själv både i teknik och tanke. Det viktiga är att du har kul och testar dina gränser.

Anvisningar för din ansökan – Ansökan är öppen 4 februari – 5 maj 2019

Följande handlingar ska alltid bifogas i din ansökan:

 • Skriv ett personligt brev (max ett A4), där du beskriver din bakgrund, dina tidigare erfarenheter av kreativt/konstnärligt arbete, ev. utbildningar och varför du söker till Grafisk Design – Visuell kommunikation på Östra Grevie folkhögskola.
 • Personbevis från Skattemyndigheten
 • Betyg
 • Arbetsprover

 

Ansök här och bifoga dina arbetsprover. Du laddar upp dina arbetsprover i din digitala ansökan.