Antagningen sker efter bedömning av arbetsprover. Arbetsprover som ej följer nedanstående anvisningar kommer inte att bedömas.

Uppgift 1, sida 1: Gör en poster i A3 format för filmen: 2001: Ett rymdäventyr. (2001: A Space Odyssey)

Om filmen: https://en.wikipedia.org/wiki/2001:_A_Space_Odyssey_(film)

Handling: Ett främmande föremål hittas nedgrävt i närheten av en månbas. Mer än ett år senare färdas två astronauter mot Jupiter i ett skepp kontrollerat av en artificiell intelligens som börjar få egna idéer. Vid resans slut väntar vad som förefaller vara nästa steg i den mänskliga evolutionen. Vidare, namnge och gör en logotype för filmbolaget som producerar filmen. Logotypen monterar du i din poster.

Uppgift 2, sida 2, Format A3.: Gör en alternativ marknadsföring av filmen, 2001: A Space Odyssey. Det kan vara en banner, en animation, ett event på sociala medier eller något helt annat. Beskriv dina idéer kring den alternativ marknadsföringen.

Sidor 3 och 4. Eget arbete; visa exempel på ditt arbete som visar dina konstnärliga talanger, kunskaper samt intressen inom ämnet konst och design. Evt. animationer/ motion graphics, ange isf länken till din film.

Personligt brev (max ett A4) där du beskriver din bakgrund, din tidigare erfarenhet av konstnärligt arbete/ utbildning och varför du söker till Grafisk design – Nya Media på Östra Grevie folkhögskola. 

Anvisningar för din ansökan – sista ansökningsdag 18 maj 2018 (ansökningstiden är nu stängd)

________________
Följ vår folkhögskola på Facebook och Instagram.