Östra Grevie Folkhögskola strejkar för klimatet

STREJKA MED ÖSTRA GREVIE FOLKHÖGSKOLA

Facebookevent: https://www.facebook.com/events/393141214697298/

På fredag är det sista dagen för #globalweekforfuture, vilket markeras med stora strejker världen över. Greta Thunbergs initiativ #fridaysforfuture har under den här veckan uppmanat inte bara studenter utan även företag och organisationer att ansluta sig till strejkandet för att ställa krav på våra makthavare och politiker. ⁠

Vi på Östra Grevie Folkhögskola deltar såklart på plats i Malmö för att delta i det stora demonstrationståget och vi vill att så många som möjligt från skolan är med. Både deltagare och personal uppmuntras att vara med! ⁠

Leta efter ÖGs kartongskyltar och gå med oss! ⁠
Kl 12.00 Demonstrationståget avgår från Stadshuset mot Stortorget